Svet korenín

Patrí korenie do kategórie vzácnych tovarov?

Korenie ako vzácny tovar!

V minulosti bolo tomu tak, unca korenia sa predávala za uncu zlata. Korenie vlastnili iba tí najbohatší v krajine. Z dejín vieme, že napríklad Kráľovná zo Sáby si získala srdce kráľa Šalamúna kvôli svojej kráse a nádhernej vôni korenín. Alebo v roku 410, keď Góti obsadili Rím, ako výkupné za to, že ušetrili životy Rimanov požadovali, zlato, striebro, hodváb a okrem iných cenností aj 300 libier čierneho korenia, čo je v prepočte 136 kilogramov. Korenie sa v minulosti vnímalo ako komodita. V stredoveku sa na korenie pozeralo ako na pýchu kráľovstiev. Jedlá najbohatších boli často silne korenisté. Vysoká cena korenia bola najmä zapríčinená tým, že korenie bolo dovážanou surovinou. Korenie bolo tiež mnohokrát v dejinách spojené s motiváciou obsadzovania nových území a základom misií, ktoré zmenili históriu sveta.

 

História

Okrem iného ľudstvo už od nepamäti hľadalo potravu v bylinách, objavovali a skúmali korienky rôznych bylín, od samotného jedenia korienkov sa postupom času pridávali časti vybraných bylín do varenia. Byliny obsahujú silice, alkaloidy, glykozidy, triesloviny či farbivá, tieto jednotlivé látky boli vždy podnetom ľudového liečiteľstva.

Historické záznamy poukazujú na korenie z Ázie, využívalo sa pri liečbe rôznych ochorení, ako aj pri liečbe moru. V stredovekých kláštoroch v Európe predpisovali liek vyrobený zmiešaním škorice a bylín na liečbu nespavosti, liek vyrobené zmiešaním rozdrvených slimákov a korenia sa používal na liečbu bolestí lebky, víno s paprikou sa využíval na liečbu bolesti obličiek, klinčeky, škorica, aloe a levanduľa sa využívali zasa na liečbu bolesti hlavy.

Koncom 15. storočia špitál L’Isle zaviedol rutinu nakupovania liekov vyrobených z korenia, boli to najmä: škorica, klinčeky, muškátový oriešok.

Keďže koreniny sa často používali ako dôležité lieky, vyskytli sa prípady keď obchodníci s korením predávali lieky a lekárnici cukríky a potravinové prísady z korením. V skutočnosti neexistoval žiadny jasný rozdiel medzi obchodníkmi s korením a lekárnikmi. Lekárne a obchody s koreninami v celej stredovekej Európe obsahovali ázijské koreniny ako zázvor, škorica, kasia, muškátový oriešok a muškátový kvet, klinčeky, kardamón a kurkuma. Tieto základné lieky mali lekári vždy v zásobe. (KOREAN JOURNAL OF MEDICAL HISTORY)

Teda minulosť a vzácnosť korenín a liečivých bylín je naozaj veľká. Ľudia v súčasnosti dávajú oveľa nižšiu dôležitosť koreniu a liečivým bylinkám. 

Projekt Fookori, korenie a bylinky z celého sveta sa snaží práve poukázať na túto vzácnosť. Ponúka vám kvalitné suroviny ktoré nedokážete kúpiť v obchodných reťazcoch.

Nie, že by sa obchodné reťazce vás snažili otráviť ale nízka cena samotného korenia tlačená obchodnými reťazcami na dol, poukazuje na ich kvalitu, o tom a ďalších zaujímavostiach sa dočítate v ďalších článkoch.